Keramikinės čerpės – sunki, bet patikima stogo danga

 

Čerpių stogas

Manoma, kad didelis čerpių svoris yra jų trūkumas. Atsižvelgiant į pasirinktą čerpių tipą 1 m2 stogo dangos masė gali siekti nuo 40 iki 60 kg. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, jog didesnis dangos svoris nedidina gegnių skerspjūvio, jis parenkamas pagal reikiamą apšiltinimo storį ir grebėstų prikalimo sąlygas. Atstumo tarp gegnių didinti irgi negalima, nes tada didės grebėstų matmenys. Rekomenduojamas gegnių žingsnis yra nuo 0,8 iki 1,0 m. Sniego apkrova retai viršija dangos svorį, todėl, palyginti su kitomis dangomis, čerpių deformacijos svyravimai yra mažesni. Čerpių masė didina dangos šilumos inerciją (masyvumą). Vasarą čerpių danga nekaista. Pastogių ir mansardų patalpose lengviau palaikomas optimalus mikroklimatas.
Kaip išsirinkti Renkantis tinkamas čerpes pirmiausia reikia atsižvelgti į stogo formą, minimalų šlaito nuolydį. Yra nuomonė, kad čerpėmis galima dengti stogus, statesnius negu 30°. Tai yra tik orientacinis skaičius. Minimalus nuolydis priklauso nuo daugelio veiksnių: čerpių formos, antros dangos įrengimo ir pan. Leistinus čerpių dangų nuolydžius nurodo čerpių gamintojai. Neturinčių griovelio (vadinamųjų falcų) čerpių minimalus nurodomas nuolydis yra 30°, 18° – čerpių su vienu grioveliu ir 16° – su dvigubu grioveliu. Tačiau visas šias čerpes galima naudoti ir stogams su mažesniu nuolydžiu. Tam reikia tik papildomo hidroizoliacinio pakloto. Įvertinę stogo šlaito nuolydį turite galimybę išsirinkti čerpių formą ir norimą spalvą.
Šiais laikais keraminės čerpės gali būti ne tik natūralaus molio spalvos, bet ir angobuotos ar glazūruotos. Angobas – miltelių pavidalo molis, sumaišytas su vandeniu, į kurį pridedama mineralinių medžiagų, degimo proceso metu suteikiančių tam tikrą spalvą. Taigi kitaip nei kitos stogo dangos angobuotų čerpių spalva bėgant laikui nesikeičia. Renkantis čerpių formą ir spalvą vertėtų kliautis architektu. Jis mato pastato visumą ir norėdamas įvykdyti savininko norus dažnai gali patarti, kokias čerpes rinktis. Skaičiuojant stogo sąmatą reikia nepamiršti, kad stogą sudaro ne tik paprastos čerpės.
Kuo stogas sudėtingesnis, tuo daugiau reikės kitų elementų, kad jis atrodytų gražiai. Šiuo metu beveik visi keraminių čerpių pardavėjai gali pasiūlyti visą stogo komplektaciją, t. y. ne tik paprastų čerpių, bet ir vėjinių, dvibangių, ventiliacinių, kraiginių, anteninių ir kitų. Be keraminių elementų, taip pat siūloma sniego gaudytuvų, pakopų, stogo tiltelių. Dengiant stogą čerpėmis būtina jas tvirtinti specialiais elementais, jie dabar gaminami iš nerūdijančiojo plieno. Tvirtinimo taisyklės nurodomos čerpių gamintojų instrukcijose.
Manoma, kad didelis čerpių svoris yra jų trūkumas.
 • Keraminių čerpių danga tinka ne tik restauruojant ar remontuojant senus pastatus, bet ir statant naujus, šiuolaikiškus namus.
 • Dengdami stogą keraminėmis čerpėmis, didinate namo vertę, todėl keraminių čerpių pasirinkimas gali būti savotiška investicija į ateitį. Kokybiškomis (sertifikuotomis) keraminėmis čerpėmis uždengtas stogas gana dažnai tarnauja tiek pat kiek ir namas.
 • Čerpės gaminamos iš molio ir smėlio mišinio, vandens, paveikiamos oru ir ugnimi. Keraminės čerpės – natūralus, ekologiškai švarus, mažinantis radiacijos poveikį produktas.
 • Gerai paklota keraminių čerpių danga sensta patraukliai kaip senas vynas, laikui bėgant ji tiktai gražėja ir suteikia namui išskirtinio žavesio.
 • Kad ir kokią stogo dangą pasirinktumėte, vis tiek po ja susidaro kondensato. Kitaip nei likusios dangos, čerpių danga „alsuoja“. Per ją lengvai pasišalina garai.
 • Keraminių čerpių danga pati „tyliausia“. Nei stiprus vėjas, nei lietus, nei kruša jums netrukdys naktimis ramiai miegoti.
 • Keraminės čerpės nerūdija ir jų nereikia dengti jokiomis kitomis medžiagomis.
 • Keraminė čerpių danga nedegi, ji atspari ugniai. Kalbant apie atsparumą ugniai būtina atkreipti dėmesį ne tik į tai, ar stogo danga atitinka priešgaisrines normas ir taisykles, bet ir į tai, su kokiomis problemomis gaisrininkai susiduria gesindami degančius stogus, kai stogo dangą sunku išardyti. Stogą ardyti tuo sunkiau, kuo didesniais lakštais jis uždengtas.
 • Šiuolaikinė architektūra ir statyba kiek tik įmanoma atsisako įvairių imitacijų. Kai kurie gamintojai net bando imituoti stogo čerpes, tačiau tikrų keraminių čerpių su išskirtinėmis savybėmis negali atstoti jokia imitacija.
RENKANTIS STOGO DANGĄ REIKĖTŲ ATSIŽVELGTI Į:
 1. stogo ilgaamžiškumą;
 2. ekologiškumą;
 3. stogo dangos atsparumą ugniai;
 4. stogo dangos poveikį jo konstrukcijai;
 5. stogo estetiką (visą komplektaciją, nuolydžio galimybes ir kt.);
 6. stogo kainą.

2015 Šaltinis: manonamostatyba.lt

 
smart foreash