Keraminės čerpės – įvertintos laiko

 
Tai buvo apdorotas akmuo, švino ir vario lakštai, o vėliau – keraminės čerpės. Šiuo metu viena patikimiausių ir solidžiausių stogo dangų pasaulyje – gaminiai iš degto molio masės.
Čerpės buvo naudojamos nuo antikos laikų, tačiau Lietuvą ši danga pasiekė prasidėjus mūrinės statybos erai, tai yra XII–XIV a. Bėgant laikui rankomis gaminamos čerpės nuolat tobulėjo ir kito. XIX a. pradėjus čerpes gaminti pramoniniu būdu gerokai pagerėjo jų kokybė, sumodernėjo klojimo technologija, atsirado daugiau formų pasiūlos, o dėl viso to sumažėjo leistinas dangos nuolydis ir kaina.
Sovietmečiu Lietuvoje šios rūšies stogo danga buvo sumenkinta – gamintos tik labai prastos kokybės čerpės, kurios pastatą saugodavo tik kelis sezonus.
Gerosios čerpių savybės atsiskleidžia eksploatacijoje
Keraminių čerpių naudojimo patirtis užsienio valstybėse yra gerokai svaresnė. Šiuo požiūriu negalima nepaminėti senas ir patikimas stogų dengimo tradicijas puoselėjančio Austrijos koncerno Wienerberger. Šios dar 1819 metais įkurtos įmonės pagrindinis tikslas – efektyvi aplinkai nekenksmingų statybinių medžiagų gamyba ir prekyba.
Koncernui Wienerberger, 1986 m. pradėjusiam plėsti savo veiklą, šiuo metu priklauso 227 gamyklos 27 šalyse. Lietuvoje bendrovė pristato šiuos pagrindinius savo produktus: apdailos plytas Terca, keramines čerpes Koramic, keraminius blokus Porotherm ir grindinio trinkeles.
Prekių ženklu Koramic žymimos čerpės importuojamos daugiausia iš Estijos ir Vokietijos. Tačiau jei klientas pageidautų įsigyti išskirtinių prekių, jo pageidavimas, be jokios abejonės, būtų patenkintas, nes prekės gali būti pristatytos ir iš Prancūzijos, Olandijos, Belgijos, Lenkijos.
Vaizdingai kalbant čerpės lyg vynas laikui bėgant tik gerėja. Iš molio, smėlio mišinio, vandens ir oro gaminamos keraminės čerpės yra ekologiškai švarus produktas, kuris net gali sumažinti radiacijos poveikį. Aukštoje temperatūroje išdegtus šiuos stogo elementus galima glazūruoti, dengti angobu ar sendinti. Dengiant angobu miltelių pavidalo molis maišomas su vandeniu, į kurį dedama mineralinių medžiagų. Jos degimo proceso metu čerpėms suteikia tam tikrą spalvą, kuri nekinta bėgant laikui. Tačiau iki šiol pati populiariausia natūralaus molio spalva, kuri puikiausiai prisitaiko prie bet kokios aplinkos.
Tad gerai sumontuota keraminių čerpių danga ir sensta garbingai – ne veltui daugelis žmonių šį natūralų procesą lygina su tauriu ir senu vynu, kuris bėgant laikui tik gerėja.
Įmonė Wienerberger pristato daugiau kaip 45 formų keramines čerpes Koramic. Šiuo metu Lietuvoje populiariausios čerpės su šoniniais ir galiniais užkaitais – VH, Marselis, Actua, L–15, populiarios ir kitos čerpių rūšys, tokios kaip Vienuolis/vienuolė, Žvynelinė. Tačiau vertėtų nepamiršti, kad stogą galima dengti ne tik paprastomis čerpėmis.
Jei norite originalaus stogo, būtini ir papildomi elementai. Dėl šios priežasties siūlomas stogo komplektas, į kurią įeina vėjalentinės, dviejų bangų, ventiliacinės, kraiginės, antenas laikančios čerpės, taip pat sniego gaudytuvai, pakopų ir stogo tilteliai. Be to, dengiant stogą čerpes būtina pritvirtinti nerūdijančio plieno tvirtinimo elementais.
Pagrindinės šiuolaikinių čerpių ypatybės
Visais laikais stogas turėjo didelės įtakos bendram architektūriniam pastato vaizdui. Nekyla abejonių dėl šios namo dalies estetinės vertės, tačiau labai svarbūs ir techniniai dalykai. Galime įvardinti pagrindines praktines čerpių funkcijas – jos visą eksploatacijos laiką turi išlikti patvarios ir saugoti pastatą nuo kritulių, ugnies. Keraminių čerpių stogo danga išsiskiria ypatingu atsparumu šalčiui.
2015-08-09 Šaltinis: Žurnalas „Super Namai

 

 
smart foreash